שירותי סיעוד ועובדים זרים
מהי גמלת סיעוד?
ישנם שני מצבים עיקריים בהם אנשים זקוקים לעזרה סיעודית: הראשון הוא כאשר אדם עובר בגיל צעיר תאונה או חולה במחלה קשה, כזאת שהופכת אותו לתלוי בעזרה שוטפת ויום יומית. המקרה השני הוא של קשישים שכחלק מתהליך הזיקנה הופכים ליותר ויותר תלויים בסביבה כתוצאה של ירידה משמעותית בכשרים הפיזיים והקוגניטיביים.
נכון להיום, במדינת ישראל כל מי שמבוטח בביטוח לאומי ועונה לקריטריונים שונים אותם בודקת ועדה מקצועית זכאי לקבל עזרה סיעודית. הדרך לאיתור עובדים סיעודיים, שברובם המוחלט של המקרים הם עובדים זרים, עוברת דרך חברות שהתמחותן איתור ויבוא של עובדים זרים והשמתם אצל לקוחות שקיבלו אישור לעזרה סיעודית אותה מממנת המדינה באמצעות קצבת הסיעוד. ניתן לראות את חברות ההשמה כקבלן משנה של המדינה לצורך מימוש חוק הסיעוד.
מי זכאי לקבל גמלת סיעוד?
חוק הסיעוד קובע ארבעה קריטריונים עיקריים לצורך קבלת גמלת סיעוד:
 • אזרחות ישראלית בתוקף וגיל של לפחות 62 אצל נשים ו-67 לגברים.
 • מגורים בדיור רגיל ולא במסגרת של דיור מוגן.
 • מצב פיזי מוכח שבו הזכאי חייב בעזרה יום יומית לצורך ביצוע פעולות שוטפות או כשהוא זקוק להגנה ממצבים בהם הוא עלול לפגוע בעצמו.
 • מצבו הכלכלי של הזכאי – ההתייחסות היא להכנסה האישית החודשית לה זכאי המועמד, נכון להיום מי שהכנסתו החודשית האישית היא עד 7600 ₪ לחודש זכאי לגמלת סיעוד מלאה.
אילו שירותים ניתן לקבל ממטפל סיעודי?
סוגי השירותים אותם ניתן לקבל ממטפל סיעודי, מוגדרים בצורה ברורה מול המטופל או האפוטרופוסים שלו ובמקביל מול המטפל עצמו, על מנת שלא תהיינה אי הבנות.
אלו השירותים אותם מספק מטפל סיעודי שעובד במשרה מלאה:
 • סיוע מלא בהאכלה, רחצה, עזרה בצרכים אישיים.
 • ניקיון של הבית, כביסה, בישול וקניות.
 • סיוע וליווי כשמדובר בנסיעות מחוץ לבית, בעיקר כשמדובר בביקורים בקופת חולים.
מה עליכם לבדוק כשאתם פונים לחברה העוסקת בהשמה של עובדים זרים?
קיבלתם אישור מהביטוח לאומי לגבי קצבת הסיעוד, ועליכם לאתר עובד סיעודי איכותי. אתם עומדים להפקיד בידיו את החיים של אחד ההורים שלכם, וחשוב לכם מאוד שהוא יספק לו את השירות הטוב ביותר שניתן לקבל. בשלב ראשון אתם צריכים לפנות לחברה להשמה סיעודית. במסגרת חוק הסיעוד, נבחרו חברות פרטיות שמיישמות את החוק. מוטלת עליהן אחריות רבה ולא פשוטה וזאת מכיוון שמדובר בהשמה של עובדים זרים. כאשר אתם נפגשים עם חברות השמה חשוב מאוד שתבדקו את הנקודות הבאות:
 • חשוב שתהיה התאמה אופטימאלית בין המטפל למטופל בהיבט האישיותי כמו בהיבט של שפת הדיבור. הדמות המקצועית שאחראית על השידוך היא עובדת סוציאלית מטעם חברת ההשמה, במסגרת תהליך ההשמה היא תפגוש את המטופל ואת משפחתו ועל סמך התחקיר שתבצע תתאים מטפל ספציפי.
 • מתפקידה של חברת ההשמה להכין את כל הניירת הבירוקרטית שכרוכה ביבוא עובד זר, כולל אשרת עבודה והסדרת ביטוח רפואי למטפל. ודאו שכל המסמכים נמצאים בידי חברת ההשמה.
 • ודאו אישית מול המטפל שהוא מודע לחובותיו וזכויותיו, בדקו שהוא עבר הכשרה מתאימה.
 • חברת ההשמה אחראית לשמור על קשר שוטף עם משפחת המטופל והן עם המטפל, שימו לב שהם מבצעים ביקורי בית שוטפים וקבועים.
 • למטפל מגיעות חופשות קבועות אותן הוא זכאי לקבל, עם יציאתו לחופשה תהיה אחראית חברת ההשמה למצוא מטפל חליפי.
 • מקרי חירום: בחברת ההשמה אמור לפעול מוקד חירום הפעיל 24 שעות ביממה. ודאו זאת!
 __________________________________

מנכ"ל חברת "שני אפיקי ניהול פיננסיים בע"מ", המתמחה במתן פתרונות שיווק ומכירה ייחודיים עבור בתי אבות, דיור מוגן וחברות השמה וסיעוד, בעל מוניטין של למעלה מ- 20 שנה בתחום הגיל השלישי.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  קבוצת שני שניר - החברה המובילה בישראל בשיווק ומכירות במיקור חוץ 

Tel:    1-800-33-00-13    l     Fax:   03-7256147   l   Email: contact@shanisnir.co.il    
      כל הזכויות שמורות  ©  2012